Galeria

Kolędowanie u Św. Idziego

Wieczór Kolęd w Bałdrzychowie organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bałdrzychowa, to już wieloletnia tradycja. Tradycją stało się też, że wiele z naszych rodzin, na długo przed wieczorem kolęd, przygotowywało się do udziału w tym wydarzeniu. Szczególnie nasze dzieci czekały na tę chwilę, kiedy będą mogły zaśpiewać kolędę lub pastorałkę. W tym roku pandemia przeszkodziła nam we wspólnym przeżywaniu tego wieczoru. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości, jakie daje Internet. Wsparł nasz pomysł Marszałek Województwa Łódzkiego, a umożliwił nam dokonanie nagrania w pięknym wnętrzu naszego XIX w. kościoła św. Idziego w Bałdrzychowie nasz proboszcz. Dziękujemy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu. Życzymy wszystkim Do Siego Roku.

Tym razem w Bałdrzychowie w rytmie walca i tanga.

 

W sobotą 23 listopada w Wiejskim Centrum Kultury w Bałdrzychowie doszło do kolejnego wydarzenia jakim było podsumowanie projektu pod nazwą „Warsztaty tańca towarzyskiego jako wzmocnienie kapitału społecznego mieszkańców Bałdrzychowa i okolic”. Projekt ten został sfinansowany ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie” będących w dyspozycji Lokalnej Grupy Działania „ Podkowa”.

48 godzin wytężonej pracy ponad 30 uczestników warsztatów i instruktora Grzegorza Brożyńskiego zaowocowało wspaniałym pokazem tańców standardowych i latynoamerykańskich w ich wykonaniu. Pokazy te przekształciły się w wspaniałą, wspólną potańcówkę z udziałem uczestników i publiczności, przy muzyce z udziałem DJ, która zakończyła się koło północy. Tradycyjnie już nie zapomniano kawie i poczęstunku. WCK opuścili uczestnicy z nowymi umiejętnościami tanecznymi, dyplomami i pamiątkowymi kubeczkami. Nie sposób nie wspomnieć, że w łonie grupy tanecznej nawiązały się nowe kontakty i przyjaźnie. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów był liczny udział młodzieży, co przeczy stereotypom, że interesuje się tylko muzyką dyskotekową. Uczestnicy warsztatów wystąpili też z propozycją, żeby kontynuować spotkania taneczne – być może w innej formie – co również było miłym zaskoczeniem dla zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa.

…………………………………………………………………….

“Rozwój Zespołu Bałdrzychowianie poprzez zakup strojów i poszerzenie repertuaru”, taką nazwę nosi projekt, którego podsumowanie odbyło się w minioną niedzielę w Wiejskim Centrum Kultury w Bałdrzychowie. Przedsięwzięcie był możliwe dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania “Podkowa” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt zakupu pięciu kompletów strojów to 14 tys. zł i takie wsparcie uzyskaliśmy. Jeden komplet został dokupiony ze środków własnych Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa.


 Europeade Frankenberg 2019-podsumowanie

Europeade 2019 była kolejnym przeżyciem dla członków Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa i Zespołu Ludowego Bałdrzychowianie. Tym razem Bałdrzychowianie na gali otwarcia wystąpili w nowych strojach lubelskich. W zestawieniu z muzyką i strojami efekt był oszałamiający. A efekt ten uzyskaliśmy dzięki umiejętnościom naszych tancerzy oraz kolorystyce strojów lubelskich. Stroje te mogliśmy zakupić dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Podkowa” ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie na lata 2014-2020. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Poddębicach który pokrył koszty transportu możliwy stał się wyjazd do miasta Frankenberg. Starostwo Poddębice również wsparło finansowo to przedsięwzięcie

———————————- 

  Europeade Frankenberg 2019

Gmina Poddębice

 

Kolejny raz Zespół Ludowy „Bałdrzychowianie” będzie uczestniczył w Europejskim Festiwalu Folklorystycznym „Europeade 2019”. Tym razem zespół wyjeżdża do Niemiec, do miasta Frankenberg koło Kolonii. W dniach 17-21 lipca 2019 roku. Wśród 5000 uczestników z całej Europy, zespół Bałdrzychowianie będzie promować Polskę, region, Gminę Poddębice tańcząc poloneza, tańce sieradzkie i łowickie. Również zaprezentują fragmenty tańców lubelskich w nowych strojach zakupionych z Europejskiego Funduszu Rolnego – Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Wyjazd jest możliwy dzięki wsparciu Gminy Poddębice, która sfinansuje koszty transportu zespołu na festiwal, jak i również pomocy finansowej Powiatu Poddębickiego. Organizatorzy tego wydarzenia zakwalifikowali Zespół Bałdrzychowianie do występu w czasie ceremonii otwarcia festiwalu. Zespół wystąpi również w 2 koncertach oraz poprowadzi warsztaty polskich tańców ludowych dla innych grup festiwalowych. Członkowie zespołu przygotowują się intensywnie do wyjazdu. Mają nadzieję, że nawiążą nowe kontakty, będą mieli możliwość podziwiania folkloru innych narodów. Prezentując polski taniec ludowy, przyczynią się do jego poznawania przez uczestników festiwalu z całej Europy

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Warsztaty tańca towarzyskiego

Zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bałdrzychowa kurs tańca towarzyskiego spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem społeczeństwa. Podczas zajęć dziesięciolatek tańczy obok siedemdziesięciolatka i z zapałem opanowują tajniki cza-cza-czy, tanga, walca angielskiego. Wszyscy zmagają się z podobnymi kłopotami – złe nawyki, nabyte podczas nauki tańców bez instruktora. Damy radę:), ale trzeba  przestrzegać pewnych reguł: musimy systematycznie uczęszczać na zajęcia, które rozpoczynamy punktualnie w każdy czwartek o godz. 18:00. Równie ważne jest, aby każdy miał do tańca odpowiednie obuwie.

Warsztaty będą prowadzone przez 24 tygodnie, z przerwą na wakacje. Zajęcia odbywają się w budynku Wiejskiego Centrum Kultury w Bałdrzychowie.

Grant finansowany w ramach poddziałania ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach działania” Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

——————————————————————————————-

Wieczór Kolęd 13.01.2019 r.

Tegoroczny Wieczór Kolęd w Wiejskim Centrum Kultury w Bałdrzychowie, uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej w Rossoszycy, kapitalnie wykonanymi jasełkami, oraz: Orkiestra Dęta OSP w Bałdrzychowie, rodzinny zespół Torzewskich, kapela Bałdrzychowiacy, Zespół Śpiewaczy Kaliny. Najmłodszym uczestnikom koncertu dużą radość sprawiło śpiewanie kolęd karaoke. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd.

——————————————————————————————–

Wesele łowickie w Bałdrzychowie

Prezentacja WESELA ŁOWICKIEGO   1 grudnia 2018 r.

 

Uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiejskie Centrum Kultury w Bałdrzychowie, 10 listopada 2018 r.


W dniach 18-19 kwietnia 2018 r. w Wieluniu odbyła się kolejna edycja Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego +/- kultura. Oczywiście nie mogło zabraknąć tam naszych przedstawicieli.

————————————————————————————————–

Idzie wiosna-Stoły Wielkanocne, pod taką nazwą, w Chropach, lokalne Koła prezentowały przygotowane przez siebie Stoły Wielkanocne. Jest to już drugie tego typu spotkanie, przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chropy “Stokrotka”, na które zostaliśmy zaproszeni. Pomysłodawcą jest prezes Stowarzyszenia p. Krystyna Pacho. Inspiracją do tego typu działań był pobyt na podobnej wystawie w Kościerzynie. Dużej pomocy w organizacji tego przedsięwzięcia, udzielili sponsorzy, miejscowa OSP, oraz Starostwo Powiatowe w Poddębicach.

———————————————————————————————————————-

W dniu 14.03.2018 r. Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Oddział w Kościerzynie zorganizował doroczne seminarium, w tym roku pod tytułem ” Co zrobić żeby chciało się działać i jak działać, kiedy mi się nie chce?” Seminarium towarzyszyło spotkanie pt “Wielkanoc w regionie, podczas którego KGW i stowarzyszenia z rejonu sieradzkiego prezentowały swoją działalność jak również wystawiały swoje prace poświęcone zbliżającemu się świętu. Również można było degustować potrawy świąteczne przygotowane przez uczestniczki spotkania. Oczywiście w spotkaniu tym uczestniczyły członkinie Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa. Teresa Sosnowska i Zosia Gogolewska przedstawiły zebranym kierunki działalności stowarzyszenia, a Mariola Stawiszyńska, na wspólny stół wielkanocny, przygotowała mazurek wiśniowy oraz pasztet z jagnięciny. Dodać należy, że pasztet znikł w mgnieniu oka.Wszystkie potrawy były wyśmienite.

——————————————————————————————————————-

W towarzystwie kilkunastu zespołów, “Bałdrzychowianie” wzięli udział w koncercie charytatywnym “Emilko, marzenia się spełniają” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Sędziejowicach, oraz Łaski Dom Kultury. Emilka choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA typu 2), który jest chorobą postępującą. Obecnie porusza się na wózku, a jej ciało niestety wciąż słabnie. Dochód z koncertu przeznaczony jest na specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji oraz leki wynalezione w 2016, które mogą uratować życie Emilki.

fot. Antoni Sosnowski